Agroturystyka Konna Brzozowe Wzgórze - O nas

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Brzozowe Wzgórze

Ośrodek Agroturystyczny i szkółka jazdy konnej

  ............Gospodarstwo agroturystyczne "Brzozowe Wzgórze" umiejscowione jest na obrzeżach miasteczka Nowogrodziec w dolinie rzeki Kwisy w pięknie usytuowanym krajobrazie Borów Dolnośląskich zapewniającym spokój i ciszę dla odwiedzających gości. Tereny te znane są z obfitości szlachetnych grzybów i borówek. Wiedzą o tym dobrze zbieracze runa leśnego, którzy każdego roku zjeżdżają tu nierzadko z odległych stron kraju.

............Historia miasta Nowogrodziec sięga roku 1202 kiedy to książę legnicki Henryk Brodaty przy starej osadzie leżącej na szlaku Wrocław - Lipsk zwanym "Wysoką Drogą" założył zamek myśliwski. W roku 1233 roku książę Henryk nadał osadzie prawa miejskie, natomiast jako wyraz szacunku i uznania dla swojej żony Jadwigi Śląskiej wcześniej w 1217r ofiarował jej ów zamek myśliwski w Nowogrodźcu, z którego w późniejszym czasie powstał Klasztor św. Marii Magdaleny zwany potocznie klasztorem magdalenek.

 

  

............Długa i niezwykle ciekawa jest historia klasztoru i tak mocno związanego z nim miasta Nowogrodziec. Były momenty świetności i potęgi, były też wydarzenia tragiczne, takie jak np. wielka zaraza z 1527 r., podczas której w całym mieście ocalały jedynie trzy pary małżeńskie. Jakimś cudem zaraza ominęła sam klasztor, żadna z mniszek nie straciła życia. Z kolei klasztor padł ofiarą wielkiego pożaru z 1652 r., kiedy to spłonęły doszczętnie niemal wszystkie jego zabudowania. Oczywiście, wkrótce potem zostały one odbudowane gdyż z pomocą zakonnicom przyszedł sam cesarz Ferdynand III.

 

 

............Nowogrodziec stał się w lutym 1945 r. miejscem bardzo zaciętych walk między resztkami wojsk niemieckich, a nacierającymi Rosjanami. Już po zajęciu Nowogrodźca przez wojska sowieckie i miasto, i klasztor zostały jeszcze dotkliwiej zniszczone i splądrowane przez „wyzwolicieli" - miały wówczas miejsce wydarzenia haniebne. Dochodziło do gwałtów i morderstw, rozstrzeliwano pozostałych w miasteczku cywilnych mieszkańców.

............Sam klasztor św. Marii Magdaleny pozostaje w ruinie do dzisiejszego dnia. Przez ponad 60 lat od tamtych tragicznych, wojennych wydarzeń, które położyły kres jego 600-letniemu istnieniu, nie narodził się żaden pomysł na jego odbudowę czy częściowe choćby zagospodarowanie.

............Rozwój Nowogrodźca związany był z garncarstwem. Istniała swoista konkurencja miedzy garncarzami z Nowogrodźca i Bolesławca. W 1853 r. mistrz z tego miasta pobił rekord należący do garncarza Joppego, który stworzył tzw. Wielki Garniec. Dzieło garncarza z Nowogrodźca było większe i miało napis: „Wykonany przez mistrza ceramicznego A. Francke w 1853 r. Mieści 2714 berlińskich kwart, co się równa 3107,53 litra”. Niestety, los garnca nie jest znany. W roku 2013 na Nowogrodzkim rynku postawiono nowy garniec (najprawdopodobniej największy a świecie), który pełni rolę fontanny - został on zgłoszony do księgi rekordów Guinnessa. Garnek mierzy 3,3m wysokości.

 

 

............Obok fontanny stoi również pomnik św. Jana Nepomucena, który pełnił kiedyś funkcję fontanny. Obecnie został odrestaurowany i ozdabia rynek miasta.

 

 

............W związku z tym, iż miasto związane było z garncarstwem i ceramiką o Nowogrodźcu mówi się - "Miasto Wielkiego Garnka" toteż co roku z tej okazji odbywają się dni Gminy i Miasta, które nazywane są Jarmarkiem Garncarskim. Jest to świetna okazja aby się zabawić, posłuchać muzyki i zasmakować tutejszej kultury.

............W okolicach znajdują się także różne inne zabytki jak np. wieża widokowa, most kolejowy oraz inne miejsca warte zwiedzenia.

............Przykładem może być sąsiadujące miasto Bolesławiec, które ma już międzynarodową renomę w zakresie ceramiki ozdobnej.  Można także pójść do zabytkowego, niedawno odrestaurowanego teatru lub kina. W tym mieście imponuje odnowiony wiadukt, który dodatkowo jest podświetlany nocą, co robi niesamowite wrażenie. Długość wiaduktu 490 metrów kwalifikuje go na pierwsze miejsce wśród kamiennych wiaduktów kolejowych.


............Miejscami, które warto odwiedzić wypoczywając w Brzozowym Wzgórzu są także Zamki i Pałace znajdujące się do 100km w pobliżu posiadłości. Opis okolicznych zabytków wraz z możliwością wirtualnej wycieczki znajduje się dla Państwa w zakładce Galeria - okoliczne zabytki.

............Dla żądnych bliskich spotkań z przyrodą nasze tereny także mają wiele do zaoferowania. Można się z nimi zapoznać podczas przejażdżki konno, wyprawą rowerową, czy nawet spływem pontonowym, kajakowym po rzece Kwisa.

 

 

 Szukających leśnej ciszy, kontaktu z przyrodą, na grzybobranie, jazdę konną, polowanie i inne zaprasza do siebie „gospodarstwo z borów”.

Odwiedza nas 196 gości oraz 0 użytkowników.